Nr katalogowy: SW-1303
6 245,00 zł
Pozycja niedostępna

Jeżeli chcesz dostać powiadomienie gdy pozycja będzie dostępna podaj swój e-mail.

Dostępność Dostawa Koszt dostawy od

Dostępność

Niedostępny

Dostawa

Już wkrótce

Koszt dostawy

0
dostawa gratis
Centrala Towar pod zamówienie
Warszawa Towar pod zamówienie
Gdańsk Towar pod zamówienie
MOŻESZ KUPIĆ TANIEJ – SPRAWDŹ W OPCJI POWYSTAWOWEJ Towar pod zamówienie
Menu

Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex

Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja

Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Jest to duży teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 10 cali (254mm) i ogniskowej 1250mm. Tuba zawieszona jest na bardzo stabilnym montażu azymutalnym Dobsona. Jest to typowy światłosilny teleskop Newtona idealnie sprawdzający się przy obserwacjach obiektów mgławicowych pod ciemnym niebem. Jednocześnie teleskop przy tak dużej aperturze umożliwi bardzo szczegółowe obserwacje planet Układu Słonecznego i Księżyca. Pomimo potężnych możliwości jest to teleskop dość tani, polecany początkującym ale jednocześnie wymagającym miłośnikom astronomii.

Pyrexowe zwierciadło

Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 10” posiadają w standardzie zwierciadło wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku teleskopów ze zwierciadłem ze zwykłego szkła.

System optyczny

Teleskop wykonany został w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne paraboliczne ma średnicę 254 mm i ogniskową 1250 mm. Jest to teleskop o dużej światłosile wynoszącej f/5. Dzięki takim parametrom teleskop pomimo dużej średnicy jest urządzeniem o użytecznej długości. Umiarkowana ogniskowa pozwala na uzyskanie małych powiększeń pozwalających na komfortowe obserwacje subtelnych i słabych obiektów mgławicowych. Jednocześnie możliwe do uzyskania są duże powiększenia typowe dla obserwacji księżycowo-planetarnych.

Montaż

Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż tego typu to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg

Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


Obserwacje Astronomiczne

Teleskop o średnicy zwierciadła 10" (25cm) to instrument dający bardzo duże możliwości obserwacyjne


1. Układ Słoneczny

obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;

plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

wszystkie planety Układu Słonecznego;

fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym

widoczne podstawowe twory na tarczy Marsa i wyraźnie widoczne czapy polarne

wyraźne widoczne kilka stref pasów w atmosferze Jowisza, księżyce galileuszowe, cienie księżyców na tarczy planety w trakcie tranzytów

struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

ruch wielu planetoid na tle gwiazd

obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet


2. Gwiazdy

około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 14,3 magnitudo

gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".

pięknie widoczne barwy wielu gwiazd


3. Obiekty mgławicowe

wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC

setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum

tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic

setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne

widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi

widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych


Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 25cm, obiekty widoczne są zdecydowanie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych. Światłosiła teleskopu wynosi f/5. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

Obserwacje naziemne

Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem, na którym został zamieszczony, można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.


Okular Baader Morpheus 14 mm 2/1,25"

Najnowsze okulary Baader Planetarium serii Morpheus to owoc 4 lat pieczołowitych prac nad zoptymalizowaniem optyki i mechaniki w poszukiwaniu idealnego okularu astronomicznego. Nowoczesny układ optyczny, na który składa się 8 elementów w 5 grupach, wraz ze szkłem lantanowym uzyskuje ergonomiczne, 76-stopniowe pole widzenia i bardzo wygodny odstęp od oka, wynoszący ponad 18 mm. Najlepsze, wielowarstwowe powłoki Phantom Group Coatings gwarantują bardzo wysoką transmisję i kontrast obrazu pozbawionego jakichkolwiek odblasków. Bardzo duża soczewka oczna daje silny efekt "spaceru w przestrzeni kosmicznej" bez potrzeby stosowania olbrzymiego pola pozornego, po którym nie trzeba się rozglądać, by objąć je w całości. Cechą szczególną okularów serii Morpheus jest bardzo niski poziom zniekształceń geometrycznych - struktury Księzycowe oraz tarcze planet pozostają niezniekształcone nawet na krawędziach pola widzenia.

Nowoczesne gatunki szkieł i wieloelementowa, komputerowo projektowana optyka gwarantuje nie tylko najwyższy kontrast i ostrość na osi optycznej, ale także zapewnia niezrównaną ostrość obrazu i brak aberracji własnych aż po brzegi pola widzenia. Okulary Morpheus przedkładają idealną punktowość i kontrast ponad wielkie pola widzenia, przez co jakość obrazu jest porównywalna z legendarnymi okularami lantanowymi produkowanymi w Japonii.

Okulary Baader Morpheus są nie tylko doskonałe optycznie. Dopracowana jest również ich obudowy, które są wodoodporne i zoptymalizowane pod kątem lekkości i użyteczności w nasadkach bino. Okulary całej serii są parfokalne. Wyposażono je w gwint M43, który pozwala na podłączenie wielu adapterów służących astrofotografii parfokalnej i okularowej. Najwyższa jakość obrazu i duży odstęp źrenicy wyjściowej połączona z mnogością adapterów w ofercie Baadera powoduje, że okulary Morpheus nie mają sobie równych pod tym względem.

Na zakończenie warto nadmienić, że logo jest naniesione fluorescencyjną farbą. Jej delikatna, zielonkawa poświata nie narusza nocnej adaptacji wzroku do ciemności i ułatwia odnalezienie w ciemności okularu z właściwą ogniskową!

Okular o ogniskowej 14mm doskonale sprawdzi się przy obserwacjach większych mgławic i gromad gwiazd z katalogu Messiera w większości popularnych teleskopów zwierciadlanych. W teleskopach Mak i SCT zapewnia świetne obraz planet i Księżyca w słabszych warunkach obserwacyjnych


Okular Baader Morpheus 6,5 mm 2/1,25"

Najnowsze okulary Baader Planetarium serii Morpheus to owoc 4 lat pieczołowitych prac nad zoptymalizowaniem optyki i mechaniki w poszukiwaniu idealnego okularu astronomicznego. Nowoczesny układ optyczny, na który składa się 8 elementów w 5 grupach, wraz ze szkłem lantanowym uzyskuje ergonomiczne, 76-stopniowe pole widzenia i bardzo wygodny odstęp źrenicy wyjściowej od oka, wynoszący ponad 18 mm. Zaawansowane, wielowarstwowe powłoki Phantom Group Coatings gwarantują bardzo wysoką transmisję światła i kontrast obrazu pozbawionego jakichkolwiek odblasków. Dzięki zastosowaniu bardzo dużej soczewki ocznej obserwowanie całego pola widzenia jest niezwykle komfortowe, co w połączeniu z dużym polem widzenia sprawia, że obserwator odnosi wrażenie jakby unosił się w przestrzeni kosmicznej.

Nowoczesne gatunki szkieł i wieloelementowa, komputerowo projektowana optyka gwarantuje nie tylko najwyższy kontrast i ostrość na osi optycznej, ale także zapewnia niezrównaną ostrość obrazu i brak aberracji własnych aż po brzegi pola widzenia. Okulary Morpheus przedkładają idealną punktowość gwiazd i kontrast ponad wielkie pola widzenia, przez co jakość obrazu jest porównywalna z legendarnymi okularami lantanowymi produkowanymi w Japonii.

Okulary Baader Morpheus są nie tylko doskonałe optycznie. Dopracowana jest również ich obudowy, które są wodoodporne i zoptymalizowane pod kątem lekkości i użyteczności w nasadkach bino. Okulary całej serii są parfokalne. Wyposażono je w gwint M43, który pozwala na podłączenie wielu adapterów służących astrofotografii parfokalnej i okularowej. Najwyższa jakość obrazu i duży odstęp źrenicy wyjściowej połączona z mnogością adapterów w ofercie Baadera powoduje, że okulary Morpheus nie mają sobie równych pod tym względem.

Na zakończenie warto nadmienić, że logo jest naniesione fluorescencyjną farbą. Jej delikatna, zielonkawa poświata nie narusza nocnej adaptacji wzroku do ciemności i ułatwia odnalezienie w ciemności okularu z właściwą ogniskową!

Okular o ogniskowej 6,5mm doskonale sprawdzi się przy obserwacjach detali Księżyca, tarcz planet oraz mgławic planetarnych przy dużych powiększeniach dostępnych w światłosilnych Newtonach i wysokiej klasy refraktorach APO.

Zapraszamy do przeczytania recenzji okularów z serii Baader Morpheus

 

Filtr Baader UHC-L / Ultra-L-Booster 2"

Filtr UHC-L jest głównie stosowany w obserwacji wizualnej i fotografii mgławic emisyjnych w warunkach średnio do silnie zanieczyszczonych niebem. Jego użycie jest również interesujące w obserwacji komet: Przepuszcza linię OIII przy 501 nm oraz dwie linie C2 przy 511 nm i 514 nm, które są charakterystyczne dla ogonów gazowych wielu komet.

Filtr UHC-L jest następcą dobrze znanego filtra Baadera UHC-S. Konsekwentnie uzupełnia go zaletami optymalizacji pod kątem matryc CMOS (brak dokuczliwego halo, przyciemnione krawędzie filtra, powłoka Life-Coat™), zapewniając jednocześnie ulepszone spektrum transmisji dostosowane do nowoczesnego zanieczyszczenia światłem LED. Daje jaśniejszy obraz niż wiele klasycznych filtrów przeciw zaświetleniu nieba (ALP) i dlatego nadaje się nie tylko do dużych, światłosilnych teleskopów, ale także do mniejszych teleskopów zbierających mniej światła, gdzie nie można osiągnąć dużej źrenicy wyjściowej. Z tego tez powodu filtr UHC-L jest więc doskonałym uzupełnieniem wizualnym dla wąskopasmowych filtrów OIII.

 


Filtr Sky-Watcher księżycowy 1,25"

Filtr Sky-Watcher księżycowy jest ekonomicznym filtrem okularowym redukującym jasność księżyca i zwiększającym kontrast obserwowanych obrazów. Dzięki temu możliwe jest zaobserwowanie większej ilości szczegółów na jego jasnej powierzchni. Transmisja światła Tmax=18 %.

Pokaż więcej

Aby zobaczyć dane techniczne produktu wchodzącego w zestaw kliknij w nazwę

Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex 254/1200
Numer katalogowy:
SW-1303
Układ optyczny teleskopu: Newton
Typ montażu: Dobson Apertura:
254 mm
Ogniskowa:
1200 mm
Światłosiła:
4,8
Zasięg gwiazdowy:
15,5 magnitudo
Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego):
1317 x
Maksymalne użyteczne powiększenie:
381 x
Masa montażu:
12,0 kg
Masa tubusu:
13,0 kg
Masa całkowita:
25,0 kg
Wysokość statywu:
740 mm
Długość tuby:
1130 mm
Sterowanie montażem:
ręczne
Ogniskowe okularów / powiększenie:
20mm/62,5x, 12.5mm/100x
Rodzaj wyciągu okularowego:
Crayford
Średnica wyciągu okularowego: 2 "
Szukacz:
optyczny 9x50 prosty
Średnica zwierciadła wtórnego:
58,0 mm
Maksymalna zdolność rozdzielcza:
0,55
Okres gwarancji:
60 mies.
Okular Baader Morpheus 14 mm 2/1,25"
Numer katalogowy:
2954214
Średnica oprawy:
  • 2 "
  • 1,25 "
Ogniskowa okularu:
14,0 mm
Układ optyczny okularu:
hybrydowy
Pozorne pole widzenia:
76 °
Odsunięcie źrenicy wyjściowej od okularu:
18,5 mm
Masa okularu:
360 g
Maksymalna średnica okularu:
55,0 mm
Długość oprawy 1,25":
24,0 mm
Długość oprawy 2":
21,0 mm
Liczba soczewek / grup soczewek:
8/5
Średnica diafragmy:
18,9 mm
Powłoki soczewek:
FMC (Phantom Coating® Group)
Muszla oczna:
wymienna
Gwint mocujący aparat / kamerę:
M43 x 0.75
Seria okularu: Morpheus
Okres gwarancji:
24 mies.
Okular Baader Morpheus 6,5 mm 2/1,25"
Numer katalogowy:
2954206
Średnica oprawy:
  • 2 "
  • 1,25 "
Ogniskowa okularu:
6,5 mm
Układ optyczny okularu:
hybrydowy
Pozorne pole widzenia:
76 °
Odsunięcie źrenicy wyjściowej od okularu:
18,5 mm
Masa okularu:
456 g
Maksymalna średnica okularu:
55,0 mm
Długość oprawy 1,25":
24,0 mm
Długość oprawy 2":
21,0 mm
Liczba soczewek / grup soczewek:
8/5
Średnica diafragmy:
8,75 mm
Powłoki soczewek:
FMC (Phantom Coating® Group)
Muszla oczna:
wymienna
Gwint mocujący aparat / kamerę:
M43 x 0.75
Seria okularu: Morpheus
Okres gwarancji:
24 mies.
Filtr Sky-Watcher księżycowy 1,25"
Numer katalogowy:
SW-5600
Klasyfikacja spektralna:
pasmowy
Rodzaj obserwacji:
  • astrofotograficzne
  • wizualne
Obiekty obserwacyjne:
  • Księżyc
  • planety
Transmisja:
Tmax=18 %
Rodzaj substratu:
szklany o jakości optycznej
Rozmiar i oprawa:
ø=1,25" w oprawie
Okres gwarancji:
24 mies.
Filtr Baader UHC-L / Ultra-L-Booster 2"
Numer katalogowy:
2961563
Waga:
120 g
Klasyfikacja spektralna:
pasmowy
Rodzaj obserwacji:
  • astrofotograficzne
  • wizualne
Obiekty obserwacyjne:
głębokiego nieba
Zakres spektralny / CDF:
zobacz wykres
Transmisja:
Tmax=97 %
Rodzaj substratu:
szklany o jakości optycznej
Powłoki przeciwodbiciowe substratu:
AR
Rozmiar i oprawa:
ø=2" w oprawie
Okres gwarancji:
24 mies.

Wyposażenie

adapter 2
okulary: 1,25" - Super 25, Super 10
szukacz: 9x50

Multimedia

[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex
[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex
[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex
[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex
[Zestaw] Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex

Polecane akcesoria

Opinie

Pola oznaczone (*) są wymagane
Ocena ogólna
5,0
Pozytywnie oceniło ten produkt
9 osób
  • Długo zastanawiałem się jaki teleskop kupić, aby spełnił moje oczekiwania, jako amatora, na początku przygody z astronomią. Zdecydowałem się na Sky Watchera Dobson 10. Teraz chciałbym podzielić się swoją oceną. Ten teleskop to był strzał w dziesiątkę. Jestem zachwycony realnymi obrazami, które do tej pory udało mi się zobaczyć przy jego użyciu. Wiem, że będzie ich dużo więcej, potrzeba tylko dobrej pogody. Dla mnie znaczenie ma to, aby zobaczyć coś na własne "oczy". Publikowane zdjęcia są piękne, to fakt, ale samodzielnie odnaleźć obiekt na niebie i go dostrzec - bezcenne. POLECAM BO WARTO INWESTOWAĆ W MARZENIA
    Paweł Piotrowski,
  • Witam posiadam filterek od chyba 3 lat ale obserowałem nim sporadycznie, dopiero po zakupie nowego ,,działka\ zaczołem go używać. Patrzyłem nim przez SW114/500 na EQ1 i Syntą 6 z okularami- ,,kitowcami\ (czyli ze zestawu), SWAN-em 15mm, PZO 20mm (od mikroskopu). Obraz jest bardzo dobry, bez zarzutu. Np. wczoraj biore SWAN-a (-12*C brrr..) i patrze obraz masakra ale na kilka chwil oślepłem więc wkładam fltr. Obraz co prawda zielony :) ale równiez niesamowity. Przy okazji min. dzięki nie mu zlokalizowałem 24km krater przy 60x pow. ale myśle że dojde przy tym pow. do 15km. Goraco polecam firme i sam filtr ! (narazie tylko u nich kupuje :) )
    karl,
  • Dobry, tani filtr. W małym teleskopie średnio się sprawdza, ale polecam

    kamil,
  • Bardzo dobra obsługa. Filtr doszedł po 22 godzinach od zamówienia. Jeszcze go nie testowałem bo pogoda na to nie pozwala ale sklep przekroczył moje oczekiwania- pozytywnie :P Pozdrowienia

    Rafał,
  • Witam wszystkich. Mam zamiar skompletować sobie teleskop synte 10\ + filtry + bardzo mi zależny na kamerce do robienia zdjęć. Wiec mam parę pytań. Czy ten teleskop jest dobry do tego typu pracy (wiem ze dużo zależy od kamerki ale czy 250 mm zwierciadła zrobi swoje żeby zdjęcia wyszły w dobrej jakości). nom i czy ktoś może się pochwalić zdjęciami z takiego sprzętu?? Bardzo proszę o odp. i jeżeli ktoś może mi podesłać parę fotek na e-maila proszę ---> angelikastefaniak@wp.pl <---. Pozdrowienia dla wszystkich.
    Angela,
  • Owy teleskop zakupiłem około miesiąc temu również zastanawiałem nie mocno miedzy 8 a 10 główną bariera była cena lecz zmieniając zakwaterowanie wziąłem kredyt i po zmianie loku zostało jeszcze na teleskop:D (jak by ktoś chciał polecam Demian Godlewski 509284534:) ) wracając do opinii niestety nie miąłem zbyt wielu okazji do obserwacji mimo to księżyc co tu dużo pisać masakra zapiera dech w piersiach to samo planety wenus Jowisz. Obiekty DS mgławice planetarne gromady kuliste cudo jestem bardzo zadowolony z zakupu polecam. Pogodnego nieba:)
    Michal,
  • Z tego co wiem to Celestron jest firma wykupiona przez Synte i wlasciwie te teleskopy nie roznia sie. Kiedys czytalem negatywne opinie na temat dolaczonych okularow Celestron Ploosl, ze nie rysuja najlepiej. Teleskopy Synty to sprzet dobry w szczegolnosci gdy bedziemy brali pod uwage jakosc - cena a Celestron w adekwatnej klasie nie bedzie lepszym sprzetem.
    Koper,
  • Po 2 tygodniach użytkowania teleskopu i kilku nieprzespanych nockach mogę powiedzieć, że to jest b. dobry teleskop pod wieloma względami: 1 - cena, za taką cenę chyba nigdzie nie kupie się tyle lustra; 2 - mobilnoś;ć i prostota w obsłudze, mimo sporej wagi błyskawicznie rozkłada i składa się na 2 częś;ci, także z samochodem nie ma problemu (tuba na tylnim siedzeniu, montaż w bagażniku i heja do ciemnego lasu ;), 3 - rewelacyjny szukacz, o niebo lepszy od tego gorszego Synciatego 6x30; 4 - komfort z kolimacją LG, ś;ruby mają wysunięte główki i nie używa się ś;rubokrętu. Teraz małe minusiki: 1 - okulary, ale to już jest chyba norma z tym naszym SW, z tego zestawu używam tylko SP 25; 2 - chłodzenie, minus może dla tego, że jest to mój pierwszy Newton, to jest niesamowite, jak niewystudzone lustro degraduje obraz. ___ W tym teleskopie widać naprawdę dużo, szczególnie pod ciemnym niebem. Można studiować struktury mgławic planetarnych i gromad kulistych z 200x przybliżeniem, a w gromadzie w Pannie i w Warkoczu wręcz nie idzie się doliczyć galaktyk - cudowny widok. Również Księżyc i planety się dobrze prezentują. Jednym słowem POLECAM teleskop i zakupy w DO.
    Stacho,
  • Od wczoraj jestem właścicielem tego teleskopu. Jestem bardzo zadowolony. Wysoka jakość opytki i samego wykonania. Jednak teleskop jest bardzo duży i nie poręczny... Okular SP 10mm jest słabej jakość... Teleskop nadaje się do obserwacji mniej więcej po 1.5h od wystawienia... Jednak ASCT jest niezbędne... Szukacz jest powalający : )) P.S.:Ja zachorowałem, i jestem bardzo zadowolony... Bez problemu można zobaczyć tym sprzętem M57 2 dni przed pełnią, na miejscówce gdzie zasięg mag. w bez księżycową noc wynosi ok. 5.3 mag... Pozdrawiam : )
    W0l3k,

Podobne produkty